W ramach realizacji projektu dofinasowanego przez fundację Banku Zachodniego WBK "Bank Dziecięcych Usmiechów" w szkole odbywają się zajęcia szachowe we wtorki od 13.15 do 15.15, zajęcia taneczne w środy od 14.05 do 15.00 i wycieczki rowerowe.Dzięki środkom fundacji udało się pozyskać środki na szachownice, stroje sportowe i kaski rowerowe.
„Mali ekolodzy – wielka sprawa”
Nasi uczniowie brali udział w 3 edycji konkursu "Eko-Wprawki-Zabawki" organizowanego przez centra zabaw Fantazja w Rzeszowie wykonując ekologiczną zabawkę z odpadów nadających się do recyklingu.
Do konkursu w naszej szkole zgłoszonych zostało 20 prac z poszczególnych klas.
Klasa 0 – praca zbiorowa - dwie dżdżownice w wykonaniu uczniów:
Grunt Wiktor, Lasek Krystian, Panek Milena, Flak Filip, Skalska Martyna,Szozda Wiktor, Grunt Lena, Kędziora Klaudiusz, Rzemyk Oliwia, Zubek Mateusz
Natomiast w kategorii prac indywidualnych:
Klasa 0 - Rzemyk Oliwia – lalka z nakrętek
Klasa II sp
- Rojek Aleksandra - lew
- Strama Karolina – aparat
- Kusiewicz Oliwia – FerbiBum - brązowy
- Kędziora Daria – świnka
- Półtorak Karolina – domek dla lalek
- Lasek Aleksandra – dżdżownica
- Rzemyk Arkadiusz - struś
Klasa III sp
- Kukla Wiktoria - czarny stworek
- Kołodziej Radosław – rakieta
- Płoskoń Andżelika – niebieski ludek
- Półtorak Michał – UFO
- Ryfa Kacper - robot
- Stafiej Julia – lalka i druga praca -szafa
- Jędruch Kacper – pociąg z wagonami oraz druga praca- słoń
Klasa IV sp- Rzemyk Kacper - traktor
Klasa V sp – Ruchała Konrad - karabin
Łącznie do konkursu zostało zgłoszonych prawie 450 zabawek w obu kategoriach.
Zabawki można obejrzeć na wystawie „Mali ekolodzy – wielka sprawa” w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie.
Międzynarodowy Dzień Ziemi i Zdrowia 2017
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursach z okazji Dnia Ziemi, których organizatorami byli: Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga, Burmistrz Miasta Przeworska oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Przeworsku.
W kategorii klas I – III szkoły podstawowej uczniowie brali udział w konkursie plastycznym pod hasłem Światowy Dzień Ziemi - w kierunku natury, którego celem było pokazanie szeroko rozumianej edukacji ekologicznej i zdrowotnej prezentowanej poprzez twórczość plastyczną. Zagadnienia konkursowe dotyczyły ochrony środowiska i różnorodności biologicznej w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczenia wód i powietrza są związane z negatywnym wpływem na zdrowie człowieka.
W kategorii klas gimnazjalnych uczennica klasy I gimnazjum Marlena Sikorska zdobyła wyróżnienie w konkursie o tematyce związanej z obchodami Światowego Dnia Zdrowia - pt. Depresja – porozmawiajmy o niej.
Gratulujemy Marlence i życzymy dalszych sukcesów.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
7 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Pani Iwona Zamorska i pani Agnieszka Mazur przygotowały podstawowe informacje i wykonały dekorację na temat tego zaburzenia. Uczniowie obejrzeli krótkie filmy (Podróż Marii i Akademia specjalistów), które podkreślają również niezwykłe zdolności osób doświadczonych autyzmem. Mówiliśmy nie tylko o danych statystycznych i podstawowych objawach, ale także o tolerancji i akceptacji. Tego dnia ubraliśmy się na niebiesko, a to znaczy że łączymy się z ludźmi dotkniętymi autyzmem i chcemy ich rozumieć.
Poliglotki są wsród nas...
Dnia 17 lutego 2017r. w II LO im. J. Korczaka w Łańcucie odbyła się XV Edycja Powiatowego Międzyszkolnego Konkursu Praktycznej Znajomości Języków Obcych „Bądź Poliglotą”. Konkurs adresowany był do młodzieży gimnazjalnej powiatu łańcuckiego oraz powiatów ościennych. Uczestnicy tegorocznej edycji( ok.100 osób ) rywalizowali w trzech kategoriach: recytacja, forma śpiewana oraz mała forma teatralna w wybranym języku obcym: angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, włoskim lub hiszpańskim. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy I : Anna Płoskoń i Katarzyna Niemiec , które zaśpiewały piosenki w języku niemieckim. Dziewczyny za swe występy zebrały zasłużone brawa i zgodnie zapowiedziały , że spróbują swych sił również w przyszłorocznej edycji konkursu.
Językowy sukces Kacpra
7 listopada 2016 r. dziesięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej „OLIMPUS”. Uczniowie pisali testy leksykalno – gramatyczne z języka niemieckiego na poziomie adekwatnym do ich umiejętności. Na początku stycznia 2017r. do szkoły dotarła wspaniała wiadomość, że uczeń kl. III Kacper Ficek napisał test najlepiej i otrzymując maksymalną ilość punktów uzyskał tytuł LAUREATA. Gratulujemy !!!
Bezpieczeństwo na wsi
W dniu 9 marca 2017 roku gościliśmy w szkole przedstawiciela Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, który przygotował pogadankę na temat Bezpieczeństwo, czyli jak uniknąć wypadków na wsi. Uzupełnieniem prelekcji był animowany film ukazujący sytuacje szczególnie niebezpieczne dla mieszkańców wsi. Uczniowie otrzymali również książeczki zawierające zagadnienia z powyższego tematu. Ponadto zostały zapoznane z regulaminem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa.
Zbieramy MAKULATURĘ na studnię w Kamerunie
W naszej szkole miesiąc marzec będzie czasem wielkiej zbiórki makulatury. Współpracując z grupą charytatywną działającą przy Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku chcemy dołożyć swoją cegiełkę i sprawić, by mieszkańcy Kamerunu mogli cieszyć się z wybudowanej studni. Zatem zachęcamy do przynoszenia gazet, książek, ulotek reklamowych – po prostu wszystkiego co papierowe! Wierzymy, że przedświąteczny okres będzie sprzyjał domowym porządkom, które pozwolą nam zgromadzić makulaturę, a i dobre uczynki pozwolą lepiej przygotować się do Świąt Wielkiej Nocy.
Iwona Zamorska
Książka moim przyjacielem
Realizując Projekt promujący czytelnictwo Książka moim przyjacielem w ostatnim czasie zostały przeprowadzone dwa szkolne konkursy czytelnicze.
Pierwszy z nich skierowany był do przedszkolaków oraz uczniów klasy II i III szkoły podstawowej i dotyczył znajomości lektury Pchła Szachrajka Jana Brzechwy. Dzieci pozytywnie zaskoczyły nas wielkim zainteresowaniem oraz wiedzą. Ponadto wykonali przepiękne ilustracje przedstawiające Pchłę, które obecnie stanowią dekorację korytarza szkolnego. Nagrody otrzymali:
- Gabriela Kukla – klasa II
- Aleksandra Lasek – klasa II
- Karolina Półtorak – klasa II
- Gabriela Jasz – klasa III
- Wiktoria Kukla – klasa III
- Michał Półtorak – klasa III
Drugi konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV – VI. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i radością zapoznały się z Najnowszym Przygodami Mikołajka. Zapamiętane wydarzenia oraz szczegóły sprawiły, że arkusz zadań konkursowych nie stanowił większego problemu. Komisja sprawdzająca przyznała trzy I miejsca oraz cztery wyróżnienia.
I miejsce:
- Maciej Fisowicz – klasa IV
- Konrad Ruchała – klasa V
- Kacper Powroźnik – klasa VI
Wyróżnienia:
- Konrad Niemiec- klasa IV
- Eliza Płoskoń – klasa V
- Zuzanna Skalska – klasa VI
- Przemysław Kukla – klasa VI
Wszystkim uczniom, którzy podjęli trud przygotowania się do konkursu bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że dyplomy i cukierki dla wszystkich uczestników oraz nagrody dla zdobywców miejsc i wyróżnień były miłym akcentem w dniu rozstrzygnięcia konkursów.
Iwona Zamorska
Sylwia Ślizak
Dzień Seniora
14 stycznia 2017 roku świętowaliśmy Dzień Seniora. Z tej okazji młodsi uczniowie Zespołu Szkół w Chałupkach złożyli zaproszonym Babciom i Dziadkom gorące życzenia. Gimnazjaliści zaś przygotowali przedstawienie pt.”Opowieść wigilijna”, którego scenariusz został oparty na znanej i lubianej książce autorstwa Karola Dickensa. Zimowa sceneria, poświąteczny nastrój, a nade wszystko popis aktorski i wokalny uczniów naszej szkoły sprawiły, że występ został zwieńczony gromkimi brawami zebranych widzów. Wśród przybyłych gości znaleźli się: Wójt Gminy Przeworsk: pan Daniel Krawiec, Sekretarz Gminy Przeworsk: pani Teresa Wielgos, Proboszcz Parafii pod wezwaniem Ducha Świętego w Przeworsku: ks. Tadeusz Gramatyka, Przewodniczący Rady Gminy Przeworsk: pan Andrzej Ruchała, Dyrektor Zespołu Szkół w Chałupkach: pani Danuta Sobala oraz sołtys wsi Chałupki: pan Zdzisław Pawlak - inicjator tego miłego wydarzenia.
Ponadczasowość „Opowieści wigilijnej” sprawiła, że zapewne niejeden z widzów choć na chwilę zdał sobie sprawę z tego, że w dzisiejszym, pędzącym do przodu świecie warto przystanąć i zastanowić się, czy naprawdę warto za wszelką cenę „mieć”? A może po prostu lepiej być ...lepszym człowiekiem? Z tą właśnie intencją przedstawienie przygotowały panie : B. Kiełb, E. Lenar - Sławińska, A .Cwynar i A. Półtorak.
Plan lekcji od 30.01.2017
podzial_godzin_od_30.01.17.xls
(wymagany exel)
Tanecznym krokiem
W dniu 10 stycznia 2017 roku Rada Rodziców zorganizowała zabawę choinkową, która odbyła się w Domu Strażaka w Chałupkach. Uczniowie zaskoczyli nas wspaniałymi strojami. Nie brakowało wśród nas strażaków, policjantów czy piłkarzy. Był nawet Indianin! Jak zawsze dopisały urocze Księżniczki
Bawiliśmy się przy muzyce, którą serwowali nam absolwenci oraz obecni uczniowie: Paulina, Piotrek i Patryk Kukla.
Wspaniali Rodzice objęli również patronat nad gastronomią. Upiekli dla nas pyszne zapiekanki. Ponadto mieliśmy ciepłą herbatę i soki. Na osłodę dostaliśmy wafelki i cukierki.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zatroszczyli się o atrakcje dla przybyłych tancerzy. Niepodważalnym hitem była Kareta, która wszystkich wprawiła w doskonały nastrój. Dodatkowo uczestnicy zmagali się w konkurencjach takich jak: taniec na gazecie, bieg ze związanymi nogami czy uciekające krzesła. Na zakończenie wszystkich połączyła Belgijka.
Dziękujemy organizatorom za trud włożony w przygotowanie imprezy oraz za poświęcony nam czas. Mamy nadzieje, że w przyszłym roku również spotkamy się na tak wspaniałym balu.
Wyjazd na narty
9 stycznia nasi uczniowie wybrali się na wycieczkę do Puław Górnych na stok narciarski Kiczera. Tam pod okiem instruktorów uczyli sie podstaw jazdy na narty. Po całodniowej nauce każdy uczestnik samodzielnie potrafił jeździć na nartach. Pełni wrażeń wieczorem wszyscy wrócili do swoich domów i planują kolejny wyjazd
Katarzynki 2016
25 listopada 2016r. zespół taneczny z naszej szkoły wziął udział w IV Powiatowym Przeglądzie Tanecznym ,,Katarzynki” organizowanym przez MOK w Przeworsku. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Jego celem była popularyzacja tańców, rozwijanie wrażliwości estetycznej a szczególnie wspólna zabawa. Dziewczęta z gimnazjum zaprezentowały się w tańcu narodowym ,,krakowiak” i zdobyły II miejsce.
Gratulujemy
Andrzejki i otrzęsiny
Dnia 21.11.2016 r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, połączona z otrzęsinami klasy pierwszej gimnazjum. Przedstawiciele starszych klas przygotowali stoiska z wróżbami. Wszystkie pomysły okazały się bardzo ciekawe i cieszyły się ogromną popularnością wśród dzieci. Tradycyjnego lania wosku, oczywiście nie mogło zabraknąć. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara, a atmosfera była pełna magii.
Od godziny 17.00 rozpoczęły się otrzęsiny klasy I gimnazjum, czyli przyjęcie „kotów” w poczet uczniów naszej szkoły. Uczniowie zostali poddani wielu próbom sprawności i sprytu. Najstarsi gimnazjaliści wykazali się intencją twórczą malując na twarzach pierwszaków sześć kotów i biedronkę.
Dzień wróżb zakończyliśmy dyskoteką szkolną, na której wszyscy bawili się wspaniale, przy rytmach różnorodnej muzyki. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
Zdjęcia wkrótce
Wycieczka do Markowej
W dniu 16 listopada klasa III gimnazjum udała się na wycieczkę do Markowej. Miejscowość ta kryje bardzo ciekawą historię, która rozegrała się w czasie II wojny światowej. Wtedy to, mieszkająca w Markowej rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów została rozstrzelana przez Niemców za pomoc i ukrywanie w swoim domu osób pochodzenia żydowskiego. Za swoje poświęcenie Ulmów odznaczono pośmiertnie wieloma orderami. Aby upamiętnić postawę bohaterstwa, jaką prezentowali Polacy podczas wojny ratując Żydów, w Markowej powstało muzeum poświęcone tym osobom. Bardzo nowoczesny sposób przygotowania ekspozycji sprawia, że zwiedzający mogą wysłuchać wzruszających relacji ocalałych Żydów, czy też osób ratujących swych sąsiadów. Na ścianie i placu przed budynkiem umieszczone są tabliczki z nazwiskami Polaków, którzy ratowali Żydów oraz podświetlone tabliczki z imionami i nazwiskami tych, którzy ratując Żydów, stracili życie. Wizyta w muzeum była dla uczniów przede wszystkim momentem refleksji i zadumy nad okrucieństwem, jakie dotknęło nasz kraj i nasz region w nieodległej przeszłości.
Po tak ciekawej lekcji historii gimnazjaliści udali się do skansenu, gdzie mogli zobaczyć jak żyli nasi przodkowie. Odtworzono tutaj zagrodę kmiecą ze stajnią, stodołą i spichlerzem, oraz chałupę biedaka z chlewikiem. W ten sposób mogli zobaczyć i porównać warunki życia zamożnych i ubogich chłopów z naszych terenów na początku XX w. Przewodnik z wielką pasją opowiadał jak budowano słomiane dachy, pieczono chleb czy prażono kawę.
Wycieczka pozostanie na długo w pamięci uczniów. Każdy kto mieszka w naszym regionie powinien te miejsca odwiedzić.
Lekcja w kinie
W dniu 15 listopada 2016 roku uczniowie klasy II, III i IV naszej szkoły uczestniczyli w multimedialnej „Lekcji w kinie”, która odbyła się w MOK w Przeworsku. Organizatorem tego wydarzenia było Centrum Edukacji Filmowej Wołomin. Zajęcia na temat „Więc chodź narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane” poprowdzone były w profesjonalny sposób przez zawodowego aktora. W ramach prowadzonych zajęć dzieci dowiedziały się jak powstawały pierwsze filmy animowane, a jak powstają dziś ich ulubione filmy animowane. Odkryły na czym polega praca animatora i jak można nim zostać. Przekonały się, co łączy konturówkę z filmem animowanym i jak można ożywić postać z bajki. Na koniec obejrzały przepiękną animację opowiadającą o prawdziwej przyjaźni i potędze wyobraźni – zupełnie nowym spojrzeniu na znaną historię „Małego Księcia”.
Przeworskie śpiewy nabożne w tradycji żywej i ginącej
15 listopada 2016 roku mieliśmy zaszczyt gościć w murach szkoły wspaniałe kobiety! Kobiety, które są zafascynowane folklorem naszej najbliższej okolicy. Dzięki nim mogliśmy wsłuchać się w dźwięki codziennych czynności domowych, a odgłosy wydobywające się z grającej niecki mocno rozbudziły nasz zmysł słuchu. I choć na co dzień nie jest nam dane doświadczyć dźwięków koszonej trawy, osełki ostrzącej kosy, ucierania w makutrze czy maglowania to miło było przenieść się w te „prehistoryczne” dla naszych dzieci czasy. Również słownictwo zwróciło uwagę słuchaczy – miarka, przetak, sajdy – i wyposażyło ich w nową wiedzę oraz doświadczenia. Uczniowie mogli oglądać przyniesione rekwizyty, a także korzystać z nich zgodnie z przeznaczeniem. Występ cały czas okraszony był wspaniałym śpiewem pieśni religijnych i tradycyjnych oraz wspólnym tańcem. W tę niesamowitą podróż po oceanie muzyki tradycyjnej zabrała nas Pani Agnieszka Bernacka i Pani Eugenia Siuśta– mieszkanka Chałupek.
Konkursy w naszej szkole
28 listopada odbył się w naszej szkole konkurs kuratoryjny z matematyki na etapie szkolnym. Wzięło w nim udział dwóch uczniów klasy trzeciej gimnazjum, Kacper F. i Jakub P.. Konkurs polegał na napisaniu godzinnego testu zawierającego zadania typu zamkniętego, prawda – fałsz oraz zadania otwarte do rozwiązania. Zadania nie były łatwe, życzymy więc uczniom jak najlepszych wyników i dalszych sukcesów.
Konkurs Moja książka rozstrzygnięty!
W tym roku szkolnym uczniowie klasy III w ramach programu Cała Polska Czyta Dzieciom pod kierunkiem p. R. Sekrety wzięły aktywny udział w Otwartym Konkursie na pracę artystyczną pt. Moja książka organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Jedynka” oraz bibliotekę szkolną Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku. W dniu 8 listopada zostaliśmy zaproszeni do szkoły w Przeworsku na ogłoszenie wyników. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze za co serdecznie dziękujemy. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.
W konkursie tym Michał Półtorak zajął III miejsce, natomiast Kinga Pawlak zdobyła wyróżnienie.
Laureatom gratulujemy i życzymy następnych sukcesów.
Archiwum Aktualności